Põhjalik ülevaade tunnetest

tunnemetundeid.jpg

Tunded on lihtsalt tunded. Me ise nimetame neid negatiivseteks ja positiivseteks. Negatiivne tunne kannab endas informatsiooni, et minuga ei ole kõik hästi. See tunne on nagu äratuskell. Ning see inimene, kellega seoses negatiivne tunne käivitus, on aga nagu kirjakandja või sõnumitooja. Nendega me ju ei pahanda, miks me siis pahandame nende inimestega ja solvume nende peale, kes tundeid äratavad? Sellest raamatust leiad põhjaliku ülevaate tunnetest, mis on peidus iga valuliku reageerimise taga ja rohkelt juhiseid negatiivsete tunnetega tegelemiseks.

Lühike katkend raamatu sissejuhatuse tekstist annab ehk aimu, millest juttu tuleb.

Katkend:

Õnn, rõõm ja eluga rahulolu on meie elu põhiõigus. Inimsuhetes juhtub nii, et me reageerime valulikult erinevate teemade puhul ja isegi ei tea, et oleme endasse sisse jätnud hulga tundeid. Õnn ja rõõm on kadunud negatiivsuse ja negatiivsete tunnete alla, on vaja nad uuesti üles leida. Tihti ei oska me tunnetele, mida hetkel tunneme, isegi nime panna. Seepärast olen selles raamatus kirjeldanud põhjalikult kahteteiskümmet niinimetatud negatiivset tunnet, mida inimesed kõige sagedamini mainivad. Lugedes saate teada, et teiega on kõik hästi ja nendest tunnetest on võimalik vabaneda ja suunata nende energia hoopis mujale. Hea on aga see, et iga negatiivse tunde alla on peidetud positiivne tunne. Kuid me ei pääse enne positiivsete tunneteni, kui ei ole vabastanud negatiivseid tundeid ehk neid tundeid ära tundnud. Pealegi, me ise liigitame tunded negatiivseteks ja positiivseteks, kõik on suhteline. Nii mõnigi negatiivne tunne võib meid panna tegutsema ja uuendusi looma. Mida enam inimene püüab vältida ja endast eemale suruda negatiivset tunnet, seda enam see tunne kasvab. Samas kasvab ka inimese hirm selle tundega seoses. Kui me selle niisama endasse jätame, siis pole kaugel aeg, kui jõuame depressioonini.

Mõned olulised põhjused veel, miks peaks oma tunnetega tegelema.

  • Kehasse jäänud allasurutud ja välja elamata tunded ja emotsioonid võivad olla haiguste tekkepõhjuseks. Meie immuunsüsteem nõrgeneb.
  • Tunded koos emotsionaalse hinnanguga annavad teavet, et kas mingi asi on halb või hea, õige või vale.
  • Meie meeled toetavad emotsioone ja annavad meile käitumisjuhiseid.
  • Meil on eelnev ettekujutus, kuidas asjad elus olema peaksid. Kuid kui me pole selle kõigega rahul, siis oleks ehk aeg muutusteks?
  • Tunnetes on peidus meie korduvad käitumismustrid. Näiteks vihastades tõmbume eemale või ütleme asju, mis ei ole sobilikud, alles hiljem leiame, et oleks pidanud käituma teisiti.  Elutarkus tuleb läbi oma kogemuste.
  • Tunded mõjutavad otseselt meie suhteid töös ja karjääri loomisel. Me saame töökoha oma ametioskuste tõttu, kuid konfliktide ja vallandamise põhjuseks on isikuomadused ehk tunded, mida inimene ei suutnud ega osanud kõrvale jätta.

Pille Teearu

Terapeut
Harju maakond

Autorist

Teraapiate juurde jõudsin üle kümne aasta tagasi. Alustasin muusika- ja heliteraapiaga, sest toona vajasin ise ka tervendamist ja sellepärast sai endale tuttav ala, muusika, esimeseks. Kuid peagi sai selgeks, et sellest klientidele ei piisa, vaja on juurde õppida. Valisin kaasaegse transpersonaalse psühholoogia, õppisin NLP-d, hüpnoteraapiat, hääledialoogi, metafoorkaartidega töötamist ja veel mitme...


Selle artikliga koos loetud