Armastus on tegusõna

SEHC-older-couple.jpgElas kord üks vanem mees, kellel läks tervis selliseks, et oli vaja tihti öösel wc-s käia. Hea ja hooliv mees arvas, et see vōib tema naist häirida ja ehitas endale teise magamistoa. Kuid just nüüd tekkisid mōlemal unehäired ja lisandus terviseprobleeme. Hea kavatsus mehe poolt ei toonudki oodatud rahu.

Mees teraapias olles ja sellest loost rääkides, sai selgusele, et ta tegelikult tōi ohvri sellega, et püüdis naist päästa. Selle teoga, mida küll juhtis armastus, käivitusid ohvri - päästja rollid ja armastusel polnud enam kohta. Selline käitumine oli talle ka enne muret teinud, kus ta lahendab olukorra, kuid teised on rahulolematud. Ehk siis päästab enne kui abi küsitakse ja kui tänu ei saa, siis tunneb ennast ohvrina.

Naine teraapias seda lugu rääkides, kurtis et ilmselt mees enam ei armasta teda ja ta tunneb ennast mahajäetuna ja kuna turvatunne on kadunud, siis ka ei tule und öösiti. Tema poleks oma meest teise tuppa saatnud, kuid kuna ei pidanud sobilikuks mehele seda öelda, siis oli vaikides nōus. Naise vajadus on tunda öösel kasvōi mehe sooja selga, kohalolekut, et mees on olemas. Eraldi tubades magades on kadunud igasugune lähedus.

Vanemad inimesed ei oska enam uuesti algust teha läheduse ja armastuse hoidmisega. Heaks lahenduseks oli seekord teraapiasse tulemine, kus mōlemad said uuesti teadlikuks oma vajadustest ja sellest, et unetus ei ole pōhjus, vaid tagajärg. Ühiseks otsuseks sai, et oluline on asju omavahel arutada. Pakkudes erinavaid lahendusi, saab leida mōlemale sobiliku. Tegevused, mis toovad armastuse, on just seotud lihtsate igapäevaste tegevustega. Liigne pingutatus vanema paari puhul ei toimi. Hea on uuesti hakata teineteist puudutama, saunas selga pesta pole ju nii keeruline. Teineteisel jalgade ja käte masseerimine on lausa vajalik. Ühine liikumine, kepikōnnil sammude ühtlustamine. Looduses liikudes imestada lille ja linnu üle. Variante on ja nii muutubki armastus tegusōnaks ja need tegevused on sobivad mōlemale.

Pille Teearu

Terapeut
Harju maakond

Autorist

Teraapiate juurde jõudsin üle kümne aasta tagasi. Alustasin muusika- ja heliteraapiaga, sest toona vajasin ise ka tervendamist ja sellepärast sai endale tuttav ala, muusika, esimeseks. Kuid peagi sai selgeks, et sellest klientidele ei piisa, vaja on juurde õppida. Valisin kaasaegse transpersonaalse psühholoogia, õppisin NLP-d, hüpnoteraapiat, hääledialoogi, metafoorkaartidega töötamist ja veel mitme...


Selle artikliga koos loetud